Čo je Google Tag Manager a ako si s ním uľahčiť prácu?

Google Tag Manager (GTM) je priateľsky prívetivé riešenie pre správu značiek alebo úryvkov kódu JavaScript, ktoré odosielajú informácie tretím stranám na webových stránkach či mobilnej aplikácii. Pridanie ďalších produktov na stránku, vrátane sledovania konverzií a remarketingu v službe AdWords, DoubleClick Floodlight a samozrejme aj služby Google Analytics, je vďaka nemu celkom jednoduché.
Služba GTM zjednodušuje proces pridávania týchto úryvkov kódu JavaScript na webovú stránku. Namiesto aktualizácie kódu na vašich webstránkach použijete rozhranie na to, aby ste sa rozhodli, čo sa má odpáliť a na akej stránke či akú akciu. Služba GTM potom pridá na stránky vhodné sledovanie, aby bola zabezpečená ich funkčnosť.
GTM pozostáva z týchto troch hlavných častí:
Značka (Tag): Úryvok kódu (obvykle JavaScript) pridaný na stránku.
Spúšťače (Triggers): Definuje, kedy a kde sa vykonávajú značky.
Premenné (Variables): Slúžia na prijímanie alebo ukladanie informácií, ktoré majú používať značky a spúšťače.
GTM prináša priateľské používateľské rozhranie, ktoré vás prevedie krok za krokom pri vytváraní tagov, čo eliminuje potrebu mať rozsiahle skúsenosti s JavaScriptom. Začnete tým, že na web alebo mobilnú aplikáciu pridáte vygenerovaný sledovací kód, nazývaný tiež container tag.
Následne GTM umožňuje každému, kto má príslušné používateľské oprávnenie pridávať, meniť a ladiť značky pre webstránky. Môžete ho použiť na ovládanie a jemné ladenie toho, čo sa odpáli na vašich webových stránkach.
Najdôležitejšie je, že môžete vziať značky do vlastných rúk a riadiť svoje sledovanie akokoľvek budete chcieť, rýchlo a ľahko, bez zbytočných úloh pre vývojárov.
Čo majú spoločné GTM a GA?
GTM a Google Analytics sú dva úplne samostatné nástroje a môžu existovať navzájom nezávisle. Na webstránkach môžete použiť Google Analytics samostatne bez GTM a rovnako môžete používať GTM bez používania GA.
A keďže Google miluje spoločnosť Google, nemalo by byť prekvapujúce, že navzájom fungujú veľmi dobre.

GTM a GA pracujú spoločne
Možnosti, ako tieto dva nástroje spolupracujú, sú nekonečné!
Existuje však niekoľko bežných spôsobov, ako používať GTM so službou GA. Napríklad môžete použiť službu GTM na odosielanie rôznych údajov do služby Google Analytics, ako sú zobrazenia stránky a udalosti. Zvyčajne by ste museli na svoje stránky pridať JavaScript, ale nie pri používaní GTM.
Tu je príklad:
Povedzme, že potrebujete sledovať sťahovanie zdrojov na webstránkach (pdf, docx, xls). Pre účely sledovania je dôležité vedieť dve veci:
Koľko ľudí stiahlo súbor?
Na ktorej stránke bol používateľ pri stiahnutí?
GTM vám v tomto prípade umožňuje jednoducho nastaviť spúšťač kliknutí a značku Google Analytics, aby ste zistili, kde a aké zdroje boli stiahnuté, bez toho, aby ste museli na svoj web pridať ďalší kód.
Okrem toho môžete pomocou spúšťačov GTM diktovať, kedy sa tieto údaje majú odosielať do služby Google Analytics.
Zdroje: Google, Lunametrics.com